Czy rezygnować z kaszy podczas odchudzania?
JOANNA WASILUK • dawno temuKasze to bardzo wartościowy, zdrowy produkt. Nie powinny z niej rezygnować osoby na diecie odchudzającej. Kasza jest produktem kalorycznym ze względu na zawartość sporej ilości skrobi, jednak zjadana z umiarem, nie powoduje przybierania na wadze.
Kasze zawierają małe ilości tłuszczu, ale są bogate w węglowodany złożone, które stanowią podstawowe źródło energii. Cukry złożone bardzo wolno rozkładają się do glukozy, co zabezpiecza przed gwałtownymi skokami insuliny, a co za tym idzie, nagłymi atakami głodu.
Za spożywaniem kasz na diecie redukcyjnej przemawia także duża zawartość błonnika, który poprawia perystaltykę jelit, trawienie oraz działając jak ,,miotełka’’, usuwa toksyny z organizmu. Błonnik, pęczniejąc w żołądku wypełnia go i dzięki czemu na dłużej odczuwamy sytość, co ogranicza podjadanie pomiędzy posiłkami.
Kasze obfitują także w wiele składników mineralnych (np. żelazo, potas, magnez, wapń) oraz witamin głównie z grupy B (B1 — tiamina, B2 — ryboflawina, PP — niacyna, kwas foliowy) oraz witaminę E.
Jaki rodzaj kaszy wybrać?
Kasze różnią się między sobą zawartością składników odżywczych oraz stopniem przetworzenia. Najlepsza kasza to ta, która w najmniejszym stopniu poddana została procesowi oczyszczania i rozdrabniania.
Pod względem wielkości ziaren i rodzaju obróbki rozróżniamy kasze:
- drobne (manna, kuskus, perłowa),
- łamane (jęczmienna łamana),
- krupy (gryczana, pęczak, jaglana).
Osobom na diecie zalecana jest kasza gryczana oraz jęczmienna. Należy jednak ograniczyć kaszę mannę, która sprzyja tyciu.
- Kasza gryczana (prażona i biała) produkowana jest z łuskanych ziaren gryki. Przewyższa inne kasze pod względem zawartości białka. Bogata jest w cenne aminokwasy egzogenne (organizm sam nie potrafi ich wytworzyć) jak tryptofan i lizyna. Jest również doskonałym źródłem kwasu foliowego. Nie prowadzi do zakwaszenia organizmu oraz może być stosowana w diecie bezglutenowej. Kasza gryczana powinna gościć na talerzach nie tylko osób odchudzających się, ale także u pacjentów z problemami układu krążenia, szczególnie przy nadciśnieniu.
- Kasza jęczmienna (pęczak, jęczmienna łamana, jęczmienna perłowa) jest wyrabiana z ziaren jęczmienia. Zawiera duże ilości błonnika, dzięki czemu niweluje zaparcia, poprawiając perystaltykę jelit i trawienie. Kasza jęczmienna, dzięki obecności witaminy PP (niacyna) pomaga także w obniżeniu poziomu złego cholesterolu we krwi oraz utrzymaniu dobrej kondycji skóry.
- Kasza jaglana powstaje z nasion prosa. Cechuje się małą zawartością skrobi zaś dużą ilością cennego białka. Spośród wszystkich kasz przoduje bogactwem witamin z grupy B (B1, B2, B6) oraz miedzi i żelaza. Nie zawiera glutenu i może być spożywana przez alergików. Wykazuje działanie zasadotwórcze. Jest lekkostrawna.
- Kasza kukurydziana jest otrzymywana z rozdrobnionych ziaren kukurydzy. Posiada ,,dobre tłuszcze’’ oraz białko nie powodujące odczynu alergicznego, dzięki czemu kaszę można podawać niemowlętom i małym dzieciom.
- Kasza kuskus jest produkowana z twardej pszenicy durum. Łączy w sobie cechy kaszy i makaronu. Zawiera duże ilości węglowodanów, zaś mało błonnika. Jest łatwostrawna i zalecana przy problemach z trzustką czy schorzeniach woreczka żółciowego. Stanowi dobre źródło żelaza.
- Kasza manna (razowa, błyskawiczna) uzyskiwana jest podczas przemiału pszenicy na mąkę. Jest uboga w błonnik, witaminy i minerały. Stanowi źródło jodu i skrobi.
Inspiracje kulinarne
- Kasza gryczana - w połączeniu z serem, warzywami, grzybami może stanowić farsz do naleśników, pierogów, gołąbków; nadaje się do faszerowania warzyw np. papryki oraz jako dodatek do sałatek.
- Kasza jęczmienna - składnik krupniku oraz innych zup, np. pomidorowej, grzybowej; nadaje się do przygotowania kotletów, placków oraz sałatek; dobrze smakuje w połączeniu z sosami mięsnymi i grzybowymi.
- Kasza jaglana - smakuje zarówno z daniami mięsnymi, jak i na słodko; idealna na śniadanie po ugotowaniu na mleku i z dodatkiem owoców; składnik past kanapkowych, sałatek, budyniów, ciast.
- Kasza kukurydziana - sprawdza się jako farsz do warzyw, składnik zup mlecznych, ciast, kotletów, placków; może stanowić zagęszczacz do zup i sosów; w połączeniu z miodem, owocami, bakaliami może być podawana jako deser.
- Kasza kuskus - sprawdza się zarówno w połączeniu z twarogiem, jogurtem, owocami, jak i z mięsem czy rybą; składnik farszu do zapiekanek; dodatek do sałatek warzywnych i owocowych.
- Kasza manna - stosowana do przygotowania deserów; idealna na śniadanie w połączeniu z mlekiem i owocami; dodatek do gołąbków, pasztetów, zup; stanowi alternatywę dla tradycyjnego budyniu; wykorzystywana jako krem czy nadzienie do ciasta.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze