JAK ZMIENJSZYĆ APETYT NA SŁODYCZE
JOANNA WASILUK • dawno temuProblem spożycia dużej ilości słodyczy jest bardzo powszechny. Wielu osobom będących na diecie rezygnacja ze słodyczy jest właśnie największym wyzwaniem. Nie potrafią zapanować nad apetytem na coś słodkiego, po posiłku odruchowo sięgają po deser, do kawy kroją słodkie ciasto, a w nocy nie mogą usnąć bez kawałka czekolady.
Dlaczego powinniśmy unikać słodyczy?
Słodkości zawierają bardzo duże ilości cukrów prostych, które przyczyniają się do gwałtownego skoku glukozy we krwi oraz jej szybkiego spadku na skutek działania insuliny. Po spożyciu słodyczy szybko dopada nas głód, co za tym idzie również powraca chęć na podjadanie. W wyniku wahania glukozy powstaje błędne koło i sami napędzamy swój apetyt.
Słodycze należą do żywności silnie przetworzonej, która oprócz cukru zawiera najczęściej spore ilości tłuszczu, kwasów trans, sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku i inne szkodliwe substancje. Spożycie tego typu produktów przyczynia się do otyłości, nadwagi, problemów z cholesterolem, miażdżycy, cukrzycy i innych chorób.
Jak poskromić apetyt na słodkie?
Bardzo ważna jest pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana dieta. Musimy dostarczyć wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach – węglowodany, białko, tłuszcze.
Należy wybierać węglowodany złożone, jak najmniej przetworzone, naturalne. Makaron powinien być pełnoziarnisty, pieczywo żytnie razowe, ryż naturalny a płatki najlepiej owsiane górskie. Do tego pamiętajmy o kaszach. Węglowodany są głównym źródłem energii, a gdy jej brak organizm zaczyna domagać się najprostszej jej formy czyli właśnie cukrów prostych zawartych w słodyczach.
Białko to nie tylko twarogi, mleko, jogurty, maślanki czy kefiry ale także chude mięsa, ryby, jaja, rośliny strączkowe. Istnieje teoria, że osoby lubiące mięso częściej sięgają po słodycze, dlatego ewentualnie polecam spożywać do mięs słodkie warzywa np. dynie, buraki, bataty, marchewkę.
Tłuszcze wybierajmy pochodzenia roślinnego. Warto sięgać po dobrej jakości oliwy, oleje, dodawać oliwki do sałatek czy przyrządzać pasty z awokado. Do owsianki czy jogurtu można dosypać orzechy, nasiona, pestki.
Ważne jest nie tylko to co jemy, ale również jak często i jakie są porcje. Zdecydowanie korzystniej wypadniemy jedząc częściej a mniejsze porcje. Regularność posiłków zapobiega spadkom poziomu cukru we krwi i co za tym idzie zmniejsza ochotę na podjadanie. W ciągu dnia powinno być 5 posiłków zjadanych mniej więcej co 3 godziny. Nie możemy doprowadzać do wielkiego głodu, gdyż później nadrobimy zaległości zjadając słodycze.
Kilka ważnych zasad
1. Unikamy przetworzonych produktów (pieczywa jasnego, sosów, zup z paczek, słodkich płatków śniadaniowych, pasztetów, parówek itp.).
2. Pijemy głownie wodę, rezygnując z napojów gazowanych, soków z kartonu.
3. Owoce spożywamy w kontrolowanych ilościach i najlepiej w pierwszej połowie dnia, ponieważ zawierają spore ilości cukrów prostych.
4. Zaleca się spożywać produkty naturalnie bogate w chrom, który ma pozytywny wpływ na regulację glukozy we krwi. Źródłem chromu są: jaja, kasze, pełnoziarnistym pieczywo, chude mięso, ryby, owoce morza, zielony groszek, kiełki, brokuły.
5. W celu odzwyczajenia się od słodyczy wskazane jest chrupanie cienko pokrojonych warzyw, rzucie miętowej gumy bez cukru, spożywanie większej ilości błonnika pokarmowego, który wypełni żołądek hamując apetyt.
6. W pierwszym etapie walki ze słodyczami możemy stosować ich zamienniki np. suszone owoce, bakalie, miód, dżem niskosłodzony.
7. Zamiast białego cukru starajmy się używać trzcinowy, naturalny słodzik jakim jest stewia, miód.
8. Osoby uzależnione od cukru powinny go eliminować stopniowo, ponieważ nagła rezygnacja ze słodyczy może prowadzić do nerwowości, zmęczenia, niepokoju.
9. Zamiast objadać się słodyczami proponuję zając się aktywnością fizyczną
Walka ze słodyczami nie jest łatwa, ale organizm dość szybko odzwyczaja się od słodkiego smaku. Na początku pokonanie apetytu na słodycze wymaga to od nas dużej motywacji i silnej woli. Z czasem jednak zapomnimy a słodyczach i stają się nam obojętne, nie potrzebne do szczęścia, nie tęsknimy za słodkim smakiem a kiedy jednak skusimy się np. na czekoladę to zaspokajamy ochotę jednym kawałkiem a nie całą tabliczką.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze