Jak leczyć refluks?
JOANNA WASILUK • dawno temuRefluks żołądkowo-przełykowy to uciążliwa dolegliwość, która polega na cofaniu się treści z żołądka do przełyku. Najczęstsze objawy tej choroby to zgaga i uczucie palenia w przełyku. Nie w każdym przypadku konieczna jest interwencja lekarza. Jak można poradzić sobie z refluksem?
Leczenie refluksu powinno zostać rozpoczęte, kiedy dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas lub gdy często nawracają. Symptomy, które mogą świadczyć o tej chorobie to: zgaga, zwracanie, zaburzenia w połykaniu, ból za mostkiem przy przełykaniu, ból w klatce piersiowej, krwawienie, astma oskrzelowa lub zapalenie oskrzeli, nadmierna ilość śliny, zapalenie dziąseł, uszkodzenie zębów.
1. Dieta na refluks
Jak skutecznie leczyć refluks? Okazuje się, że sama terapia farmakologiczna nie jest w stanie całkowicie wyleczyć choroby. Refluks wymaga tez specjalnego postępowania niefarmakologicznego, tj. zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych. Dieta powinna być wówczas lekkostrawna. Osoby cierpiące na tę przykrą dolegliwość muszą ograniczyć spożywanie tłuszczów, zrezygnować z picia napojów gazowanych.
Produkty zalecane w diecie na refluks to:
• czerstwe pieczywo,
• ziemniaki gotowane,
• mleko i przetwory mleczne,
• chude mięso,
• marchew, buraki, kalafior, szpinak,
• owoce bez skórek i pestek (gotowane przeciery),
• herbaty ziołowe (poza herbatą z mięty pieprzowej), woda,
• łagodne przyprawy.
Chorzy na refluks powinny jeść mniej, za to częściej. Wskazana jest rezygnacja ze słodyczy, kawy i alkoholu. Należy bezwzględnie rzucić palenie papierosów. Choroba refluksowa częściej rozwija się u osób mających nadwagę lub otyłych, dlatego watro zadbać o zachowanie prawidłowej masy ciała. Można też zwrócić uwagę na pozycję ciała podczas snu. Głowa i tułów powinny być uniesione o kilkanaście centymetrów.
2. Leczenie farmakologiczne refluksu
• Inhibitory pompy protonowej
Są to leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. Należą do najczęściej stosowanych przy chorobie refluksowej. Hamują wydzielanie kwasu solnego w żołądku, zmniejszają zakwaszenie treści żołądka. Dzięki lekom tego typu do przełyku dostaje się mniej kwasu.
• Leki alkalizujące
Leczenie refluksu żołądkowego tymi preparatami jest szybkie i skuteczne. Leki alkalizujące zobojętniają kwasowość treści żołądka. Poza tym pokrywają błonę śluzową warstwą ochronną.
• Leki prokinetyczne
Odpowiadają one za zwiększenie napięcia dolnego zwieracza przełyku, usprawniają perystaltykę przełyku, aktywizują żołądek do szybszego pozbywania się jego treści.
Refluks żołądkowy to choroba nawracająca, dlatego wymaga leczenia przewlekłego. Leki należy brać przez wiele miesięcy lub lat.
3. Chirurgiczne leczenie refluksu
Do metod chirurgicznych zaliczymy laparoskopię, gastroplikację oraz metodę ultradźwiękową aparatem Stretta. Pierwsza z wymienionych przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Przez specjalne nacięcie na brzuchu lekarz wprowadza minikamerę i narzędzie chirurgiczne. Laparoskopia polega na pobraniu dna żołądka i owinięciu go wokół dolnego odcinka przełyku.
Gastroplikacja, podobnie jak laparoskopia, przeprowadzana jest przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Polega na zwężeniu żołądka pod nietrzymającym zwieraczem. Metoda ultradźwiękowa aparatem Stretta polega na wprowadzeniu do przełyku cienkiej sondy zakończonej balonikiem z igłą. Za pomocą igły emituje się ultradźwięki o wysokiej częstotliwości, co wytwarza pewną dawkę energii. Przełyk zostaje pogrubiony i robi się w nim mniej miejsca. Treść żołądkowa przestaje się cofać. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu dożylnym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze