Błonnik witalny
JOANNA WASILUK • dawno temuBłonnik witalny uchodzi w ostatnim czasie za cudowny środek na odchudzanie. Czy jest on rzeczywiście skuteczny? Jak błonnik wpływa na nasz organizm? Sprawdź, co warto wiedzieć na jego temat.
1. Czym jest błonnik witalny?
Błonnik odgrywa w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Pomaga zmniejszyć wchłanianie tłuszczów i cukrów, a dodatkowo pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit, wspierając tym samym procesy detoksykacyjne organizmu. Istnieje kilka rodzajów błonnika, a każdy z nich we właściwy sobie sposób wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego. Jedną z bardziej popularnych odmian jest błonnik witalny. To całkowicie naturalna substancja, którą, jak twierdzą specjaliści, znajdziemy w dwóch roślinach – babce płesznik oraz babce jajowatej.
W czym tkwi sekret ich działania?
W składzie ziaren babki płesznik znajdują się substancje, które, po tym jak trafią do jelit, zaczynają pęcznieć – nasiona wchłaniają szkodliwe związki znajdujące się w przyjmowanym przez nas pożywieniu oraz wodę. Wydzielany przez nie śluz ułatwia przesuwanie się zalegających treści, dzięki czemu poprawie ulega efektywność procesów trawiennych. Podobne właściwości wykazuje babka jajowata, która pomaga uregulować zaburzenia wypróżniania – zarówno zaparcia, jak i biegunki.
2. Błonnik witalny a odchudzanie
Błonnik witalny, dzięki swoim właściwościom, cieszy się dużą popularnością wśród odchudzających się osób. Jest uważany za jeden z najlepszych domowych sposobów na walkę ze zbędnymi kilogramami. Czy jego przyjmowanie rzeczywiście może przynieść zadowalające efekty? I tak, i nie. Oczyszczenie organizmu z zalegających treści w istocie sprawia, że wskazówka wagi wędruje w dół, jednak błonnik nie powoduje spalania tkanki tłuszczowej. Środek ten może jedynie zmniejszać apetyt, jednak ostateczne rezultaty są uzależnione od prowadzonego przez nas trybu życia. Żaden odchudzający suplement diety nie jest w stanie w cudowny sposób wysmuklić naszej sylwetki. Może on jedynie wspomóc proces odchudzania, ale nie obejdzie się bez ćwiczeń i rezygnacji z niezdrowego jedzenia.
3. Wpływ błonnika witalnego na zdrowie
Oczyszczenie organizmu to nie jedyna zaleta błonnika witalnego. Za detoksykacją idzie szereg innych korzyści – poprawia się nasze samopoczucie, stajemy się mniej senni i bardziej energiczni. Błonnik pomaga regulować poziom cukru we krwi, a dodatkowo przyczynia się do obniżenia ciśnienia. To także naturalny oręż w walce ze złym cholesterolem, dlatego jest zalecany przede wszystkim osobom narażonym na wystąpienie miażdżycy oraz otyłości. Suplement ten może być wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu zapalenia wyrostka robaczkowego, zaparć i hemoroidów. Odgrywa także istotną rolę w zapobieganiu raka jelita grubego i choroby wieńcowej serca.
4. Przeciwwskazania do stosowania błonnika witalnego
Z zażywania tego suplementu powinny zrezygnować osoby nadwrażliwe na jakikolwiek z jego składników. Nie jest on także zalecany cierpiącym na schorzenia układu pokarmowego, przede wszystkim niedrożność jelit oraz choroby przełyku i wypustu żołądka. Nie powinniśmy po niego sięgać również wtedy, gdy doskwierają nam bóle brzucha o nieustalonej przyczynie, nawracające nudności skutkujące wymiotami czy krwawienia odbytu. Przeciwwskazaniem jest także cukrzyca, zwłaszcza typu 2.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze