Ocet jabłkowy – właściwości, przyjmowanie
JOANNA WASILUK • dawno temuOcet jabłkowy słynie ze swoich właściwości zdrowotnych. O jego własnościach wiedziały już nasze mamy i babcie. Ponadto produkt ten podkreśla smak wielu potraw. Ocet jabłkowy możemy kupić w sklepie lub przyrządzić w zaciszu domowej kuchni.
1. Ocet jabłkowy — właściwości zdrowotne
Biorąc pod uwagę specyfikę octu jabłkowego, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę kategorię jego wszechstronności. Ocet jabłkowy ma funkcje lecznicze, które osadzają się
w wielu aspektach ludzkiego organizmu. Oto najważniejsze z nich:
• ocet jabłkowy pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów,
• poprawia funkcjonowanie gospodarki insulinowej,
• reguluje poziom cukru we krwi,
• powoduje uczucia sytości,
• zmniejsza ilość trójglicerydów we krwi,
• wzmacnia procesy związane z biologią ludzkiego serca.
Naukowcy podkreślają – regularne spożywanie tego specyfiku obniża poziom złego cholesterolu. Ocet jabłkowy zawiera silny przeciwutleniacz. Jest nim kwas chlorogenowy, który ochrania cząstki dobrego cholesterolu przed utlenianiem. Jednocześnie zostaje wyregulowane ciśnienie krwi.
Wykorzystywany przez mistrzów kuchni całego świata ocet balsamiczny, w rejonie Morza Śródziemnego znany jest od tysięcy lat. Jego owianą tajemnicą recepturę…
Ocet jabłkowy wpływa dodatnio na układ immunologiczny. Badania dowodzą, że kwas octowy obecny w occie jabłkowym eliminuje chorobotwórcze patogeny (w tym wiele rodzajów bakterii). W starożytności stosowano ocet jabłkowy do oczyszczania ran. Dzisiaj również spełnia podobne właściwości. Dezynfekuje skórę, leczy brodawki, pomocny jest przy grzybicy. Coraz więcej badań wykazuje działanie przeciwnowotworowe octu jabłkowego. Składnik ten może ponadto zmniejszać niektóre rodzaje nowotworów. Pielęgnacja – ocet jabłkowy sprawdza się również podczas czynności pielęgnacyjnych. Można go używać dla przykładu jako odżywki do włosów. Ponadto ocet jabłkowy działa korzystnie na skórę. Polecany jest na przykład przy grzybicy stóp.
2. Ocet jabłkowy — przyjmowanie
Ocet jabłkowy można przyjmować w różnej postaci: od płynu po tabletki. Jeżeli chcemy zupełnie naturalnego produktu, wówczas należy pokusić się o stworzenie domowego specyfiku. Produkcja własnego octu jabłkowego nie jest skomplikowana.
Oto przepis na domowy ocet jabłkowy:
Składniki:
• 1 kg jabłek,
• 10 dag cukru,
• 1 litr wody,
• 1 dag drożdży.
Wykonanie:
Jabłka należy umyć i pokroić (nie usuwamy skórek). Następnie zalewamy jabłka litrem przegotowanej wody z cukrem. Dodajemy pokruszone drożdże. Ocet jabłkowy najlepiej robić w większym słoiku, który przykrywamy gazą. Odstawiamy słój na około dziesięć dni w jakieś ciemne miejsce. Codziennie mieszamy miksturę. Po upływie dziesięciu dni należy odcedzić przez gazę płyn. Po odcedzeniu ocet jabłkowy musi jeszcze przebywać w ciemnym
i chłodnym miejscu przez czterdzieści pięć dni. Kiedy mieszanina jest już gotowa możemy ją porozlewać do butelek.
Taki ocet jabłkowy nadaje się do picia po rozcieńczeniu. Możemy go dodawać do różnych potraw oraz napojów. Czy istnieje jakaś norma dawkowania octu jabłkowego? Oczywiście, że tak. Typowe dzienne dawki wynoszą od 1–2 łyżeczek do 1–2 łyżek stołowych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze