Chleb pełnoziarnisty – charakterystyka, jak go rozpoznać, kalorie, rodzaje

Jesteś na diecie albo starasz się odżywiać zdrowo i racjonalnie, dlatego chętnie sięgasz po chleb pełnoziarnisty do codziennego posiłku? To bardzo dobrze, mimo tego, iż chleb to węglowodany, to te z pełnego ziarna, są jak najbardziej wskazane, nawet przy diecie redukcyjnej.

1. Chleb pełnoziarnisty – charakterystyka
Chleb pełnoziarnisty charakteryzuje się tym, iż do jego wyprodukowania używa się mąki nieoczyszczonej. Taki rodzaj mąki charakteryzuje się tym, że z ziaren zawartych w mące nie usunięto wierzchniej okrywy, która ma najwięcej witamin i bardzo dużo błonnika. Najczęściej do produkcji chleba pełnoziarnistego używa się ziaren żyta.
W skład zwykłej, białej mąki wchodzi samo bielmo, czyli oczyszczone wcześniej nasiona. Chleb czy bułki ze zwykłej mąki można łatwo rozpoznać, są one twarde, zwarte i bladego koloru. Natomiast pieczywo pełnoziarniste jest cięższe, lekko lepiące, mokre i koloru brązowego.

2. Chleb pełnoziarnisty – jak go rozpoznać
Mąka, woda, sól i zakwas lub drożdże – tylko i wyłącznie to powinno znaleźć się
w prawdziwym chlebie pełnoziarnistym. Oczywiście, jako dodatki można użyć dowolnych składników, jednak sprawdźmy czy znajdują się one także w środku chleba.
Niektórzy nieuczciwi producenci zabarwiają swój chleb, można to poznać od razu, ponieważ chleb czy wypiek jest ciemno brązowy, na pierwszy rzut oka rzuca się sztuczność. Jako barwników używa się np. kakao czy karmel, niestety tak być nie powinno. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co do jego składników, zapytajmy się sprzedawcy, ten powinien wiedzieć, co sprzedaje.

Co ważne! Najlepszy chleb to taki, który nie jest opakowany żadną folią, a sprzedawany jest bez opakowania, taki chleb nie ma prawa spleśnieć, a jedynie po około tygodniu sczerstwieć.

3. Chleb pełnoziarnisty – kalorie
Najwięcej pustych kalorii jest w białym, nadmuchanym pieczywie z dodatkiem cukru, dlatego te najlepiej omijać. Chleb pełnoziarnisty nie ma wielu kalorii, jednak te wzrastają, gdy dodamy do niej inne produkty, takie jak: masło, szynka, ser, majonez. W 100 gramach pieczywa pełnoziarnistego znajduje się około 200 kalorii.

4. Chleb pełnoziarnisty – rodzaje
Pieczywo pełnoziarniste może być w formie chleba, bułek, bagietek. Może być wypieczone z mąki graham, razowe, ale zawsze na zakwasie i bez konserwantów. Chleb pełnoziarnisty może być także z dodatkami: słonecznik, otręby, pestki dyni czy siemię lniane. Taki chleb na dłużej utrzyma nasz organizm najedzonym, gdyż takie pieczywo ma stosunkowo niski indeks glikemiczny.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest zdrowie, i to od nas zależy, jakie produkty wybierzemy, aby nam służyły. Czasami warto zainwestować więcej, ale mieć pewność tego, co kupujemy. Jeżeli czegokolwiek nie jesteśmy pewni, to zawsze pytajmy sprzedawcy o dokładny skład pieczywa.

Joanna Wasiluk (Dudziec)
Dietetyk
506 225 670

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Grzybica – jak jej uniknąć 7 sposobów na nawiązanie przyjaźni Środki przeczyszczające Lodówka pomoże ci w odchudzaniu! Czy wiesz, co jesz? Dieta na trądzik Stopy zdradzą prawdę Jak pozbyć się blizn po trądziku? Ćwiczenia na piękne ramiona Cała prawda o kawie – zobacz, czy powinieneś ją pić Lakier odpryskuje z twoich paznokci? Dzięki tym trikom manicure zawsze będzie supertrwały Polki nie badają swojej płodności, a powinny to robić nawet 20-latki Żylaki zmorą kobiet